Solidne zdolności logistyczne Brazylii oraz zdywersyfikowane relacje handlowe stanowią kluczowe atuty, które mają pomóc sektorowi naftowemu kraju w poradzeniu sobie z potencjalnym wpływem nowej 50-procentowej taryfy celnej na eksport ropy do Stanów Zjednoczonych. Środek ten, ogłoszony przez prezydenta USA Donalda Trumpa i wchodzący w życie 1 sierpnia, uderza w kluczowy segment brazylijskiego eksportu surowców, który wcześniej korzystał ze zwolnień celnych.
- Nowa 50-procentowa taryfa celna USA na brazylijski eksport ropy naftowej.
- Obowiązuje od 1 sierpnia, ogłoszona przez prezydenta Donalda Trumpa.
- Uderza w segment eksportu surowców, który dotychczas był zwolniony z ceł.
- Analitycy przewidują krótkoterminowe zakłócenia, ale brak fundamentalnego ryzyka strukturalnego dla brazylijskiego przemysłu naftowego.
- Petrobras, główny producent, jest minimalnie narażony na cła na eksport ropy naftowej (tylko 4% eksportu w I kwartale do USA).
- Eksport produktów naftowych do USA (77 tys. baryłek dziennie) jest na tyle niewielki, że można go łatwo przekierować na inne rynki.
Skutki Taryfy i Perspektywy Rynkowe
Nałożenie 50-procentowej taryfy stanowi znaczącą zmianę w polityce handlowej. Niemniej jednak, analitycy BTG Pactual, Luiz Carvalho i Gustavo Cunha, przewidują, że choć środek ten może wywołać „krótkoterminowy szum” w przepływach handlowych i wpłynąć na marże kontraktów spotowych, to jest mało prawdopodobne, aby stanowił fundamentalne ryzyko strukturalne dla brazylijskiego przemysłu naftowego. Brazylijski Instytut Ropy Naftowej (IBP), reprezentujący państwowy Petrobras oraz międzynarodowe firmy, takie jak Shell, TotalEnergies i Equinor, wyraził „zaniepokojenie”, wzywając do działań dyplomatycznych i dążąc do wyjaśnienia kwestii wcześniejszych zwolnień.
Ekspozycja Brazylijskiego Eksportu Ropy Naftowej
W 2024 roku całkowity eksport ropy naftowej z Brazylii osiągnął poziom 1,78 miliona baryłek dziennie (bpd), z czego 243 000 bpd trafiało do Stanów Zjednoczonych, jak wynika z danych StoneX. Pomimo tego, Petrobras, główny brazylijski producent, wydaje się być minimalnie narażony na skutki taryfy; dane spółki wskazują, że jedynie 4% jej całkowitego eksportu ropy naftowej w pierwszym kwartale trafiło do USA. W przypadku produktów naftowych, Petrobras wyeksportował 77 000 bpd do USA, co stanowiło 37% z jego całkowitego eksportu produktów wynoszącego 209 000 bpd.
Elastyczność Operacyjna Petrobrasu
Analitycy BTG Pactual sugerują, że objętość eksportu produktów naftowych do USA jest na tyle niewielka, że Petrobras może z łatwością przekierować te wolumeny na inne rynki międzynarodowe, co podkreśla operacyjną elastyczność firmy. Petrobras potwierdził, że ocenia wpływ taryfy, jednocześnie ponownie zapewniając o swoim zaangażowaniu w poszukiwanie „najlepszej alternatywy dla firmy w każdym scenariuszu”. Akcje uprzywilejowane Petrobrasu odnotowały minimalny ruch na rynkach finansowych po ogłoszeniu tej decyzji.

Dariusz to specjalista dziennikarstwa finansowego z wieloletnim stażem w mediach. Jego analityczne spojrzenie na świat gospodarki oraz dogłębna obserwacja trendów w sektorze cyfrowych walut przekładają się na precyzyjne relacje, które trafiają do czytelników bizmix.pl.