Brytyjski gigant biofarmaceutyczny AstraZeneca znacząco rozszerzy swoją obecność w Stanach Zjednoczonych, ogłaszając plany inwestycji w wysokości 50 miliardów dolarów do 2030 roku. To strategiczne rozmieszczenie kapitału ma na celu istotne zwiększenie operacyjnej stopy w zaawansowanej produkcji i badaniach, wzmocnienie samowystarczalności biofarmaceutycznej USA oraz stworzenie licznych wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w całym kraju.
- AstraZeneca planuje inwestycję w USA o wartości 50 miliardów dolarów do 2030 roku.
- Kluczowym elementem jest budowa największego globalnie zakładu produkcyjnego firmy w Wirginii.
- Plan obejmuje rozbudowę ośrodków badawczo-rozwojowych (Maryland, Massachusetts) oraz produkcji terapii komórkowych (Maryland, Kalifornia).
- Celem jest zwiększenie udziału rynku amerykańskiego w całkowitych przychodach firmy z 42% do 50% do 2030 roku.
- Inwestycje mają na celu wzmocnienie krajowych łańcuchów dostaw farmaceutyków i stworzenie dziesiątek tysięcy miejsc pracy.
- Poprzednie zobowiązanie to inwestycja 3,5 miliarda dolarów, w tym zakład terapii komórkowych w Maryland.
Kluczowym elementem tej bezprecedensowej inwestycji jest proponowany warty miliardy dolarów zakład produkcyjny w Wirginii, który ma być największą pojedynczą inwestycją AstraZeneca w produkcję na świecie. Fabryka ta będzie przede wszystkim wytwarzać substancje lecznicze do rozwijającego się portfolio leków na kontrolę wagi, w tym doustne leki GLP-1, co wzmocni krajowe łańcuchy dostaw farmaceutyków. Prezes AstraZeneca, Pascal Soriot, podkreślił wiarę firmy w amerykańską innowacyjność i zaangażowanie na rzecz pacjentów, zaznaczając partnerstwo z Wirginią w celu wspierania wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w dziedzinie nauki i technologii.
Oprócz lokalizacji w Wirginii, plan inwestycyjny obejmuje znaczące rozbudowy ośrodków badawczo-rozwojowych w Gaithersburgu (Maryland) i Cambridge (Massachusetts). Kapitał przeznaczono również na produkcję terapii komórkowych nowej generacji w Rockville (Maryland) i Tarzana (Kalifornia), a także na ciągłe modernizacje produkcji w Mount Vernon (Indiana) i produkcję specjalistyczną w Coppell (Teksas). W planach są także nowe miejsca badań klinicznych i dalsze prace B+R nad innowacyjnymi lekami.
Implifikacje Strategiczne i Trendy Branżowe
Stany Zjednoczone pozostają największym rynkiem AstraZeneca, generując 42% całkowitych przychodów, przy czym udział ten ma wzrosnąć do 50% do 2030 roku. Ta szeroko zakrojona inwestycja ma stworzyć dziesiątki tysięcy wysoko wykwalifikowanych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w całym kraju, uzupełniając istniejące 18 000 pracowników i 92 000 miejsc pracy wspieranych przez AstraZeneca w USA. Przy 19 placówkach badawczo-rozwojowych, produkcyjnych i handlowych, bezpośredni wkład ekonomiczny AstraZeneca w wysokości 5 miliardów dolarów historycznie wygenerował szacunkowo 20 miliardów dolarów całkowitej wartości ekonomicznej dla USA.
To najnowsze zobowiązanie jest kontynuacją ogłoszonej w listopadzie ubiegłego roku inwestycji kapitałowej AstraZeneca w wysokości 3,5 miliarda dolarów, która obejmowała zakład terapii komórkowych o wartości 300 milionów dolarów w Maryland, otwarty w maju w celu produkcji terapii komórkowych CAR-T przeciwko nowotworom krwi. Ta znacząca ekspansja AstraZeneca w USA odzwierciedla szerszy trend w branży, gdzie inni gracze farmaceutyczni, tacy jak Eli Lilly, Bristol Myers Squibb, Roche i Johnson & Johnson, również przeznaczają miliardy na badania, rozwój i produkcję w USA. Jak potwierdził Sekretarz Handlu Howard Lutnick, takie inwestycje są kluczowe dla zapewnienia krajowej produkcji leków.

Katarzyna to dynamiczna reporterka, której pasją jest przekazywanie najświeższych wiadomości ze świata biznesu i finansów. Pracując dla bizmix.pl, współpracuje z ekspertami rynkowymi, by prezentować obiektywne i aktualne informacje bez sugerowania konkretnych decyzji inwestycyjnych.