Chiny: Wzrost Eksportu i Spadek Importu – Analiza i Perspektywy Handlowe

Photo of author

By Dariusz

Chińska wymiana handlowa wykazywała mieszane perspektywy na początku roku, prezentując solidny wzrost eksportu obok wyraźnego skurczenia się importu. Niedawno opublikowane oficjalne statystyki podkreślają te kontrastujące ruchy, malując obraz pod wpływem zarówno wewnętrznych warunków gospodarczych, jak i wymagającego globalnego klimatu handlowego.

Dane z urzędu celnego wskazały, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy eksport z drugiej co do wielkości gospodarki świata wzrósł o 5,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W wyraźnym kontraście, import odnotował znaczny spadek, kurcząc się o 7% w pierwszym kwartale. Tendencja spadkowa w imporcie utrzymała się w marcu, który odnotował spadek rok do roku o 4,3%.

Relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi

Dynamika handlowa z USA pozostaje istotnym aspektem chińskiej narracji gospodarczej. W marcu Chiny osiągnęły nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi w wysokości 27,6 miliardów dolarów, wspartą 4,5% wzrostem eksportu na rynek amerykański. Za cały pierwszy kwartał nadwyżka ta wyniosła 76,6 miliardów dolarów. Dane te pojawiają się w kontekście trwających napięć handlowych, w szczególności znaczących ceł w wysokości do 145% nałożonych na liczne chińskie produkty w ramach obecnej polityki handlowej prezydenta Trumpa.

Przesunięcie ukierunkowania eksportu

W obliczu wyzwań na niektórych tradycyjnych rynkach, Chiny odnotowały znaczny wzrost handlu z innymi regionami. Eksport skierowany do sąsiadów z Azji Południowo-Wschodniej odnotował niezwykły wzrost, wzrastając o prawie 17% rok do roku w marcu. Przesyłki do krajów afrykańskich również wykazały dobre wyniki, rosnąc o ponad 11% w tym samym miesiącu.

Tę dywersyfikację podkreślają również zaangażowania dyplomatyczne prezydenta Xi Jinpinga, w tym regionalna podróż obejmująca Wietnam, Malezję i Kambodżę. Podróż ta jest postrzegana jako okazja do wzmocnienia relacji handlowych, szczególnie z krajami azjatyckimi, które również zmagają się ze złożonością potencjalnych ceł amerykańskich, pomimo niedawnego 90-dniowego opóźnienia w egzekwowaniu prawa ogłoszonego przez prezydenta Trumpa. Ilustrując tę tendencję, eksport Chin do Wietnamu wzrósł o prawie 17% w marcu rok do roku, chociaż import z Wietnamu spadł o 2,7%.

Oficjalny komentarz na temat perspektyw handlowych

Lyu Daliang, rzecznik administracji celnej, przyznał, że Chiny poruszają się w „złożonej i trudnej sytuacji zewnętrznej”. Pomimo tych przeciwności, wyraził poczucie odporności, twierdząc, że „niebo nie spadnie”. Podkreślił strategiczne atuty Chin, w tym zróżnicowany zakres miejsc docelowych eksportu i ogromny rynek krajowy.

Zapytany o spadek importu, Lyu podkreślił utrzymującą się rolę Chin jako drugiego co do wielkości importera na świecie od 16 kolejnych lat. Zauważył, że udział Chin w światowym imporcie wzrósł z około 8% do 10,5% w czasie. „Obecnie i w przyszłości przestrzeń wzrostu importu Chin jest ogromna” – stwierdził Lyu, pozycjonując rozległy chiński rynek jako trwałą „wielką szansę dla świata”.

Udostępnij: