Globalny handel w kryzysie: Prognozy WTO, skutki ceł Trumpa i spadek eksportu.

Photo of author

By Dariusz

Globalny handel żegluje po wzburzonych wodach, a prognozy zostały znacząco obniżone. Światowa Organizacja Handlu (WTO) wyraziła obawy, przypisując w dużej mierze spodziewane spowolnienie międzynarodowej wymiany towarów zmieniającym się strategiom taryfowym wdrażanym przez obecną administrację Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa, szczególnie w odniesieniu do trwającego sporu handlowego z Chinami.

Zrewidowana prognoza globalnego handlu

Najnowsza analiza WTO, oparta na warunkach taryfowych obowiązujących na początku tego tygodnia, wskazuje na prawdopodobny spadek o 0,2% światowego wolumenu towarów będących przedmiotem handlu w tym roku. Ta korekta stanowi znaczące odejście od wcześniejszych oczekiwań ekspansji, zmianę napędzaną przede wszystkim przez konflikt handlowy zainicjowany przez prezydenta Trumpa. Organizacja ostrzega, że jeśli prezydent wprowadzi w życie najsurowsze proponowane przez jego administrację taryfy, globalny spadek handlu może się znacznie pogłębić, do poziomu 1,5%, napędzany powszechną niepewnością w biznesie.

Silne uderzenie w handel w Ameryce Północnej

Prognozuje się, że Ameryka Północna doświadczy szczególnie gwałtownego spadku aktywności handlowej, nawet bez nakładania najsurowszych potencjalnych taryf. Prognozy WTO przewidują znaczny spadek wskaźników handlowych regionu w tym roku:

Eksport z Ameryki Północnej -12,6% (Prognozowany spadek)
Import do Ameryki Północnej -9,6% (Prognozowany spadek)

Obecna sytuacja taryfowa

Ocena WTO odzwierciedla sytuację taryfową na początku tygodnia. Warto zauważyć, że prezydent Trump niedawno wstrzymał wdrażanie najsurowszego zestawu taryf na okres 90 dni, oferując ponad 70 krajom możliwość negocjacji i zajęcia się amerykańskimi obawami handlowymi. Jednak presja pozostaje znaczna, a Biały Dom wskazuje na potencjalne taryfy sięgające nawet 245% na chiński import. Równocześnie Stany Zjednoczone prowadzą złożone rozmowy handlowe dotyczące taryf ze swoimi sąsiadami, Kanadą i Meksykiem.

Ostrzeżenia ekspertów dotyczące niepewności

Dyrektor Generalna WTO, Ngozi Okonjo-Iweala, podkreśliła szkodliwe skutki tej przedłużającej się niepewności, stwierdzając, że „przedłużająca się niepewność grozi zahamowaniem wzrostu globalnego, z poważnymi negatywnymi konsekwencjami dla świata, w szczególności dla najbardziej wrażliwych gospodarek.” Podzielając to przekonanie, główny ekonomista WTO, Ralph Ossa, podkreślił bezpośredni wpływ na handel: „Nasze symulacje pokazują, że niepewność polityki handlowej ma znaczący wpływ hamujący na przepływy handlowe, zmniejszając eksport i osłabiając aktywność gospodarczą.” Ossa ostrzegł również przed szerokimi i często nieprzewidzianymi konsekwencjami taryf, podkreślając potrzebę „jasnego spojrzenia na te kompromisy” w obliczu rosnących globalnych napięć handlowych. Wojna handlowa USA – Chiny powoduje turbulencje na rynkach.

Udostępnij: