Globalny rynek węgla energetycznego doświadcza obecnie znaczącego spadku, a ceny referencyjne oscylują w pobliżu wieloletnich minimów, pomimo niedawnego rekordowego popytu ze strony sektorów wytwarzania energii. Ten spadek wynika głównie ze znacznej nadpodaży, napędzanej rosnącą produkcją w kluczowych regionach, co wywiera znaczny nacisk na obniżanie cen, skłaniając analityków do przewidywania dalszej krótkoterminowej słabości.
Dynamika Rynku i Kontekst Historyczny
Ceny węgla energetycznego transportowanego drogą morską, niezbędnego do wytwarzania energii elektrycznej, spadły drastycznie od szczytu w 2022 roku. Ten okres podwyższonych cen, napędzany kryzysem energetycznym wynikającym z wydarzeń geopolitycznych, zachęcił do globalnego wzrostu produkcji, zwłaszcza w Chinach, Indiach i Indonezji. Ta ekspansja przyczyniła się obecnie do globalnej nadpodaży.
Chiny, największy na świecie producent i konsument, odnotowały w tym roku bezprecedensowy poziom krajowej produkcji węgla, co zmniejszyło ich zapotrzebowanie na import. Równocześnie, znaczne poziomy zapasów zarówno w Chinach, jak i w Indiach, pogorszyły stagnację rynku, ograniczając popyt na dodatkowe dostawy.
Obecne Prognozy i Opinie Ekspertów
Rynek zazwyczaj zwalnia w „sezonach przejściowych” wiosną i jesienią, ponieważ szczytowe zapotrzebowanie na systemy klimatyzacyjne występuje latem na półkuli północnej. Analitycy ogólnie przewidują, że obecne ceny węgla prawdopodobnie będą nadal spadać z powodu obfitej podaży, choć szeroko oczekuje się ożywienia w drugiej połowie roku, gdy popyt letni się nasili.
Firat Ergene, analityk z Kpler, podkreślił obecny brak wsparcia cenowego, zauważając, że nawet niższe ceny nie pobudziłyby zakupów z powodu istniejących wysokich poziomów zapasów. Alex Thackrah z Argus przewiduje dalsze spadki cen przed ożywieniem w trzecim kwartale, wskazując na niedawne cięcia produkcji przez górników Glencore i Drummond w Kolumbii jako dowód, że podaż dostosowuje się do niskich cen.
Trendy w Handlu Globalnym i Popycie
Podczas gdy większość węgla energetycznego jest wydobywana i zużywana wewnętrznie, tylko około jedna dziesiąta trafia na międzynarodowy rynek morski. Pomimo tego, że niektórzy inwestorzy dbający o środowisko unikają tego sektora, globalny popyt na węgiel konsekwentnie wzrastał w ostatnich latach, osiągając nowy rekord w zeszłym roku, głównie za sprawą elektrowni. Niemniej jednak, główni eksporterzy, w tym Indonezja, Australia, Republika Południowej Afryki i Kolumbia, zostali poważnie dotknięci spadkiem koniunktury, zwłaszcza w miarę jak kraje europejskie zmniejszają swoje uzależnienie od węgla.
Z kolei Tom Price, analityk z Panmure Liberum, przewiduje silny popyt, który wspierać będzie ceny w miesiącach letnich. Chociaż nie przewiduje dramatycznych zmian na rynku, Price uważa, że rynek jest „tuż na początku uzupełniania zapasów przed szczytem letnim,” co sugeruje ukryte wsparcie ze strony sezonowego popytu.

Kamil to doświadczony dziennikarz ekonomiczny, który od lat śledzi zmiany na rynkach finansowych i technologicznych. W bizmix.pl odpowiada za prezentowanie najnowszych newsów ze świata biznesu, finansów i kryptowalut, dostarczając czytelnikom rzetelnych i obiektywnych informacji.