Rynki Finansowe: Wzrosty w USA, Niepewność Globalna, Banki Liderem, Trump i Handel

Photo of author

By Kamil

Globalne rynki finansowe wykazywały mieszane wyniki na początku sesji, z umiarkowanymi wzrostami na amerykańskich rynkach akcji, którym towarzyszyła utrzymująca się ostrożność inwestorów. Na nastroje w dalszym ciągu silnie wpływają trwające spory handlowe zainicjowane przez administrację prezydenta Donalda Trumpa, które budzą obawy ekonomistów dotyczące potencjalnego globalnego spowolnienia gospodarczego, jeśli napięcia nie zostaną złagodzone.

Przegląd rynku amerykańskiego

W początkowych godzinach handlu kluczowe indeksy amerykańskie odnotowały niewielkie wzrosty. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,2%, a Dow Jones Industrial Average dodał około 44 punkty, co przekłada się na wzrost o 0,1%. Nasdaq Composite również odnotował wzrost, wspinając się o 0,3%. Pomimo tych wzrostów, rynki wciąż doświadczają znaczącej zmienności, reagując gwałtownie na wydarzenia w międzynarodowych stosunkach handlowych.

Rynek obligacji wykazał oznaki stabilizacji po znacznych wahaniach w ubiegłym tygodniu. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych ustabilizowała się na poziomie 4,38%, wycofując się z poziomu 4,48% pod koniec poprzedniego tygodnia, choć nadal jest podwyższona w porównaniu z poziomem 4,01% zaobserwowanym zaledwie tydzień wcześniej. Ta ostatnia zmienność wzbudziła pytania o postrzegane bezpieczeństwo amerykańskich obligacji rządowych wśród globalnych inwestorów.

Podobnie wartość dolara amerykańskiego ustabilizowała się po spadku w zeszłym tygodniu. Utrzymują się obawy, że konflikty handlowe mogą osłabiać jego pozycję jako głównej bezpiecznej przystani. Dolar odnotował niewielkie wzrosty w stosunku do euro (1,1323 USD) i franka szwajcarskiego (1,2220 USD), ale nieznacznie osłabł w stosunku do funta brytyjskiego (1,3224 USD).

Ruchy towarowe

Na rynkach energii odnotowano marginalne wzrosty, a benchmarkowa amerykańska ropa naftowa notowana była po 61,64 USD za baryłkę, co oznacza wzrost o 0,2%. Ropa Brent, międzynarodowy benchmark, również nieznacznie wzrosła do 65 USD za baryłkę. Stało się to pomimo tego, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna niedawno skorygowała w dół swoją globalną prognozę popytu na ropę, przypisując tę korektę eskalacji napięć handlowych.

Kontrakty terminowe na złoto odnotowały niewielki wzrost, notowane nieznacznie powyżej 3233 USD za uncję, co odzwierciedla wzrost o 0,2% na początku operacji na rynku amerykańskim.

Rozwój sytuacji w korporacjach

Kilka dużych korporacji wpłynęło na ruchy na rynku:

  • Akcje Bank of America wzrosły o 3,9% po ogłoszeniu 10% wzrostu zysku, przewyższając prognozy analityków.
  • Citigroup również przekroczył oczekiwania, co doprowadziło do wzrostu ceny akcji o 2,3%. Dobre wyniki z działów handlowych radzących sobie ze zmiennością rynku przyczyniły się do pozytywnych wyników wielu dużych amerykańskich banków.
  • Akcje Boeinga znalazły się pod presją, spadając o 1,3%. Było to następstwem raportu Bloomberg, w którym wskazano, że Pekin nakazał chińskim liniom lotniczym wstrzymanie dostaw samolotów tego giganta lotniczego i wstrzymanie zakupów sprzętu od amerykańskich firm.
  • Johnson & Johnson poinformował o solidnej sprzedaży i zyskach, ale jego akcje spadły o 0,7% we wczesnych godzinach handlu.
  • United Airlines ma opublikować raport o zarobkach po zamknięciu sesji giełdowej.

Polityka handlowa i wpływ globalny

Administracja Trumpa zasygnalizowała potencjalne nowe działania handlowe, wszczynając dochodzenia w sprawie aspektów bezpieczeństwa narodowego związanych z importem farmaceutyków, chipów komputerowych i produktów pokrewnych. Jednocześnie prezydent Trump zasugerował możliwość tymczasowego zwolnienia przemysłu motoryzacyjnego z wcześniej nałożonych ceł, dając producentom czas na reorganizację łańcuchów dostaw.

Ta wiadomość dodała impetu akcjom producentów samochodów na całym świecie. Akcje dużych niemieckich producentów samochodów, takich jak Volkswagen, BMW i Mercedes, wzrosły o 2% do 3,1% przed otwarciem rynku amerykańskiego.

Rynki europejskie i azjatyckie w dużej mierze odzwierciedlały to pozytywne nastawienie. Niemiecki indeks DAX wzrósł o 1,5%, a londyński FTSE 100 zyskał 1,3%. W Azji japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,8%, a południowokoreański Kospi o 0,9%, częściowo dzięki wzrostom w sektorze motoryzacyjnym. Chińskie rynki wykazały mieszane wyniki; Hongkoński Hang Seng zakończył sesję o 0,2% wyżej po wahaniach w trakcie sesji, podczas gdy akcje w Szanghaju wzrosły o 0,1%.
Wzrosty w sektorze motoryzacyjnym mogły być spowodowane potencjalnym zwolnieniem przemysłu motoryzacyjnego z ceł.
Dodatkowo, napięcia handlowe wpływają na pozycję dolara amerykańskiego, który tradycyjnie jest uważany za bezpieczną przystań.
Na sentyment rynkowy wpływają także wahania w polityce handlowej USA, co powoduje niepewność wśród inwestorów.

Udostępnij: